Neden Merzifon

Merzifon;  Orta Karadeniz bölgesinde, Taşan Dağı’nın güney eteklerinde, deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte, toplam nüfusu 54.425, toplam yüzölçümü 972 km2 olan bir şehirdir. Şehrin kuzeyi ve batısı dağlık olup, orta ve doğu kesimleri ovalıktır. Kuzeyinde 1909 m.ye ulaşan Tavşan Dağı, güneyinde de Çakır Dağı'nın uzantıları bulunmaktadır.

          Merzifon, eşsiz bir iklime sahiptir. Nem oranının düşük olduğu, insanı bunaltmayan iklimi sayesinde yaz aylarında temiz yayla havasının tadını çıkarabilirsiniz. Yazın en sıcak günlerinde bile Taşan Dağları’ndan esen rüzgar gün boyu klima etkisi yaparak ferah günler geçirmenize vesile olacaktır.

          Merzifon, son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde sanayi, turizm ve ulaşım başta olmak üzere birçok alanda gelişmiş ve Orta Karadeniz Bölgesi’nin merkezi haline gelmiştir. Merzifon, bulunduğu coğrafi konum itibariyle çok önemli bir yere sahiptir. İpek Yolu’nun üzerinden geçtiği şehir, 3 ana yolun(İstanbul-Ankara-Samsun) kesiştiği merkezi bir coğrafi konuma sahiptir. Ayrıca gelişmiş ulaşım koşulları sayesinde; Merzifon’dan Türkiye’nin herhangi bir noktasına seyahat etmek çok kolaydır. Her gün gidiş-dönüş seferleri bulunan hava limanı ile İstanbul’a 1 saatte gidebilirsiniz. Ayrıca karayolu ile, Ankara 3 saat, Samsun 1 saat mesafededir. Kış sporlarıyla ilgileniyorsanız Türkiye’nin oksijeni en bol kayak merkezi olan Ilgaz Kayak Merkezi 2 saat, Akdağ kayak merkezi 1 saat mesafede,  yaz aylarında denize girmek isterseniz ise Karadeniz sahili 1 saat mesafededir. Merzifon’un bulunduğu bölgede ‘Termal turizm’ de oldukça gelişmiştir. Eğer termal tesislere ilginiz varsa Havza, Hamamayağı, Terziköy ve Hamamözü Kaplıcaları 30 dk mesafededir.